среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie sztachetki te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało fachowym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Wprawdzie głazy sztachetki te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało fachowym ślepiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, prostej obróbce oraz względnie niskiej zapłacie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy bądź od razu ociosuje, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz posyła do miejsca budowy ogrodzenie Winylowe na ogrodzenie i bramę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak złączony spoiwem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor skał na sztachetki PCV na ogrodzenie i bramę sztachetowa, przybierają one wtedy wielorakie odcienie czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak pokaźnych złóż kroi się największe bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy można również siekać na sześciany o proporcjonalnych konturach, używane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno też je rozdzielać przy asyście specjalnych klinów a także dłut na cienkie, nierównych kształtów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki z plastyku wykorzystuje się także wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na ogrodzenie plastykowe na plot i furtkę ze sztachet. Nadają się jednakże po największej części do stosowania wewnątrz, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru i naszych zamiłowań kształt kamiennych płyt może być przeróżny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo przyciętych prostokątów czy też kwadratów. Murki i ogrodzenie plastykowePrzysucha na ogrodzenie i furtkę ze sztachet wznosi się z skał wielorakiego zarysu, zestawionych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje spośród kawałków o nierównych zarysach, należy je adekwatnie łączyć tzn. tak, iżby postać każdego następnego zespalał się z uprzednim. Żeby takie płot było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szpary w środku można wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do głazów mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur ekspresowo niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają również mchem i glonami. Można to powstrzymać pokrywając pokrywę ogrodzenia czy też rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać brud z nawierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane firmy oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, żeby kamienie na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий