понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot albo jak kto woli żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Żywopłoty w większości wypadków pełnia role ogrodzenia, chociaż częstokroć służą również za dekoracje. Zwykle takie ogrodzenie plastykowe buduje się w nasłonecznionych elementach, w których błyskawicznie wzrastają oraz mocno gęstnieją. Dużo czaru maja tez takie rosnące ploty, jakie wiodą przez cieniste kąciki ogrodu. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina gałązek lub kwiatami aranżują zajmujące spojrzenie obrazy, a ożywcza wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet mały spacer w pobliżu takiego płotu wycisza a także odpręża.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki które panują w ogrodzie, również nasze upodobania i czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o zwykłym pokroju same rosną, często tez bujnie kwitną, tymczasem chcą tez dużo miejsca. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie z Winylu z Łodzi mogą być niezwykle wysmukłe, aczkolwiek należny je regularnie obcinać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są również koszty zakupu roślin na plot.Jest wiec nad czym się myśleć, ponieważ takie ogrodzenie aranżuje się na długi okres czasu, czasem nawet na pokolenia.


Zwykle wystarczający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwykły, niesłychanie popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio znosi susze,
•szybko wzrasta,
•regularnie podcinany porządnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek układa nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga błyszcząca - jesienią wspaniale się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją formować tylko od strony ogrodu, oraz cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Niezmiernie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia plastykowe stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zacienia okoliczne budynki oraz ulice. Żeby utworzyć taki plot rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posesji. Jeśli mamy wiele miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe plot było niesłychanie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий